TYDZIEŃ Z KONSTYTUCJĄ 3 MAJA

Utworzono dnia 14.05.2018

W tygodniu poprzedzającym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – Maja w naszej szkole odbywał się cykl lekcji poświęconych uchwaleniu tego doniosłego w dziejach Polski i kształtowania podwalin światowej demokracji wydarzenia. Uczniowie poznali nie tylko przyczyny powstania  pierwszej takiej ustawy w dziejach Europy, ale w oparciu o teksty źródłowe i ikonograficzne mieli możliwość podyskutowania o randze tego dokumentu dla ówczesnej Rzeczypospolitej. Największe zaciekawienie wzbudzał wątek poświęcony sensacyjnej otoczce uchwalania konstytucji, jak i temu, co działo się po jego ogłoszeniu. Ponieważ przeprowadzane lekcji nawiązywały do obchodów 100 – lecia niepodległości, toteż spora część zajęć poświęcona była trójpodziałowi władzy w państwie demokratycznym z podkreśleniem, że to podstawa funkcjonowania państw zrzeszonych w Unii Europejskiej. Mimo że temat do łatwych nie należy, to młodzież – szczególnie z klasy szóstej i siódmej – z ochotą dyskutowała na temat poszczególnych artykułów tamtej ustawy zasadniczej.

Stanisław Szulist