APEL W GRANICZNEJ WSI POD HASŁEM "NIGDY WIĘCEJ WOJNY"

Utworzono dnia 15.09.2023

13 września 2023r. w Granicznej Wsi odbyło się  uroczyste spotkanie z okazji 84 rocznicy przywozu pierwszych  więźniów do Grenzdorf Filii Obozu Sttuthof.

Zaproszenie do Granicznej Wsi skierowane przez Wójta Gminy Trąbki Wielkie pana Błażeja Konkola i Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie panią Wiesławę Niedzielską  przyjęli: poseł na Sejm RP – pani Magdalena Sroka, Burmistrz partnerskiej Gminy Markt Uehlfeld oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu dr Dorota Bąk. W tym roku na uroczystość przybyli również : przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie pan Zbigniew Leszczyński wraz z radnymi, Delegacja z Muzeum Stutthof, dyrektorzy szkół, przedszkola i jednostek z terenu Gminy Trąbki Wielkie, Komendant Powiatowy Policji Inspektor Marek Laskowski,  Komendant Komisariatu w Trąbkach Wielkich  pan Adam Baczewski, nadleśniczy nadleśnictwa Kolbudy pan Andrzej Gajowniczek wraz z leśniczymi z terenu. W spotkaniu uczestniczyli także sołtysi, delegacje ze szkół,  przedszkola gminy Trąbki Wielkie, dodatkowo delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego z Gdańska, ksiądz dziekan Bolesław Antoniow, proboszcz parafii Ełganowo ksiądz Jarosław Brylowski oraz rodziny więzionych i pomordowanych w obozie.

Podczas uroczystości został odśpiewany hymn Polski z akompaniamentem pana Krzysztofa Reka, a wprowadzeniu pocztów sztandarowych towarzyszyły werble. Uczniowie z naszej szkoły przedstawili historię obozu, zaprezentowali wiersz „Golgota” i wraz z księdzem Bolesławem  Antoniow pomodlili się za ofiary terroru nazistowskiego. Wartę honorowa pełnili harcerze z Trąbek Wielkich. Przedstawiciel Muzeum Stutthof pani dr Danuta Drywa opowiedziała o trudnych warunkach panujących w Grenzdorf. Przemawiający goście podkreślali rolę wybaczania w naszym życiu, a także przypominali zgromadzonym jak wielkim złem jest wojna. Dla uczczenia pamięci pomordowanych w obozie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem. Na koniec uroczystości gospodarz gminy pan Wójt Błażej Konkol zaprosił zebranych na poczęstunek i rozmowy pokoleń.

Małgorzata Brembor

APEL W GRANICZNEJ WSI