LOGOPEDA RADZI

Utworzono dnia 08.06.2020

LOGOPEDA RADZI

Dzisiaj chciałabym zwrócić Państwa uwagę na jedną z odmian seplenienia, a mianowicie seplenienie międzyzębowe.

Pojawia się ono wówczas, gdy dziecko zaczyna wymawiać głoski s, z, c, dz tzn. około 3 – 4 roku życia (wcześniej je zmiękczało). Dziecko wymawia te głoski z językiem wsuniętym między zęby. Wada ta nie ustępuje samoistnie, stąd tak wiele nie leczonych osób dorosłych cierpi na nią. Im później rozpocznie się terapię tym trudniejsza i dłuższa jest droga do zniwelowania tej wady. Silnie zakorzeniony nawyk bardzo trudno zlikwidować (jak wiemy przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka).

Wśród przyczyn, które mogą powodować seplenienie wymienia się: nieprawidłową budowę narządów mowy, upośledzony słuch, nieprawidłowy zgryz, niesprawność języka i warg oraz stany chorobowe górnych dróg oddechowych. Jedną z przyczyn, którą stosunkowo łatwo możemy wyeliminować jest zbyt długie korzystanie przez dziecko ze smoczka oraz zbyt długie karmienie butelką.

Warto więc bacznie obserwować rozwój naszych dzieci od najmłodszych lat i podejmować działania, które ułatwią im osiąganie sukcesów i oszczędzą żmudnych ćwiczeń w celu niwelowania wad.

Pozdrawiam.

Logopeda – Ewa Wojewódka.