LOGOPEDA RADZI

Utworzono dnia 20.05.2020

LOGOPEDA RADZI

Omawiane przeze mnie w poprzednich mini-felietonikach ćwiczenia narządów mowy, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rytmizujące i ćwiczenia słuchowe stanowią dobre przygotowanie do korekcji wad wymowy, a w niektórych lżejszych przypadkach wystarczają do ich likwidacji (pod warunkiem systematycznego ćwiczenia!).

Ćwiczenia te stosuje się na każdym etapie terapii logopedycznej (od fazy przygotowawczej, poprzez wywoływanie prawidłowej wymowy zaburzonej głoski, po jej utrwalanie).

Praca korekcyjna nad określoną wadą wymaga już niestety kontaktu bezpośredniego logopedy z dzieckiem. Siedząc twarzą do lustra dzieci naśladują prowadzącą, widzą układ jej narządów mowy, jak też swoich. Sprawdzają, czy dobrze ułożyły język i wargi. Logopeda kontroluje prawidłowość wykonywanych ćwiczeń dostosowanych do rodzaju wady.

W sytuacji w jakiej znaleźliśmy się obecnie możemy skupić się jedynie na nazwijmy to „ćwiczeniach ogólnych”, których cotygodniową porcję przesyłam drogą elektroniczną. Gorąco zachęcam ponadto do rozmawiania z dziećmi i czytania im książek. Nic bowiem nie zastąpi kontaktu z „żywym językiem”, który jest bezcennym narzędziem w pobudzaniu rozwoju mowy, a także wpływa na wzmacnianie więzi emocjonalnych z naszymi dziećmi.

Życzę miłych wspólnie spędzonych chwil.

Pozdrawiam.

Logopeda – Ewa Wojewódka.