WYCIECZKA Z PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"

Utworzono dnia 20.11.2022

17 listopada 2022 r. uczniowie z klas V-VII Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie pod opieką P. Joanny Bartkowiak Zwarry, P. Elżbiety Jasiak, P. Bogdana Janiaka oraz P. Dawida Kleina uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu Ministra Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę".

Pierwszym punktem wyjazdu było Centrum Nauki "Experyment" w Gdyni, gdzie dzieci mogły same wykonywać eksperymenty nie tylko chemiczne czy fizyczne, ale również doświadczyć na "własnej skórze", ile energii potrzeba, aby przemieścić się wózkiem inwalidzkim, zmierzyć poziom swojego krzyku i odczytać, ile to decybeli, czy też zaobserwować, jak szybko woda zmienia swój stan skupienia.
Po wizycie w Centrum Nauki kolejną atrakcją był rejs statkiem z Gdańska na Westerplatte, podczas którego przybliżona została historia gdańskiego portu. Na Westerplatte czekał na uczestników przewodnik, który barwnie i ciekawie przywoływał wydarzenia historyczne związane z tym miejscem.  Nie dało  się nie zauważyć, iż na uczniach ogromne wrażenie wywołał napis "NIGDY WIĘCEJ WOJNY", który jest bardzo wymowny szczególnie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Podczas zwiedzania przewodnik zwrócił uwagę na tablicę znajdującą się u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Tablica ta zawiera słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II, który podczas wizyty na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku wypowiedział je do zgromadzonych tam młodych ludzi:

"Każdy z was, młodzi przyjaciele,

znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte".

Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

Jakiś porządek praw i wartości,

które trzeba utrzymac i obronić,

Obronić dla siebie i dla innych".

(Jan Paweł II)

Wycieczka ta pokazała uczestnikom, że uczyć można się nie tylko w sali lekcyjnej, lecz obcując z kulturą i doświadczając przez zabawę.

Elżbieta Jasiak

WYCIECZKA W RAMACH PROGRAMU "POZNAJ POLSKĘ"

Utworzono dnia 20.11.2022, 21:41