Spotkanie w 82 rocznicę przywozu pierwszych więźniów do Granicznej Wsi

Utworzono dnia 13.09.2021

Wszyscy odpowiadamy za pokój na świecie.

Jesteśmy niezwykle radzi,  że zaproszenie do Granicznej Wsi skierowane przez Wójta Gminy Trąbki Wielkie pana Błażeja Konkola i Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie panią Wiesławę Niedzielską  przyjęli: poseł na Sejm RP – pani Magdalena Sroka, Starosta Powiatu Gdańskiego – pan Marian Cichon, Komendant Powiatowy Policji pani Wioletta Jóźwiak i komendant posterunku w Trąbkach Wielkich  pan Adam Baczewski, radna powiatowa – p. dr Dorota Bąk, leśniczy w osobach p. Marcina  Neumullera, p. Mariusza Filochowskiego, p. Michała Studzińskiego, kapłani dekanatu trąbkowskiego, przewodniczący Rady Gminy  p. Zbigniew Leszczyński, radni i sołtysi gminy Trąbki Wielkie, dyrektorzy szkół i przedszkola gminy Trąbki Wielkie, rodziny pomordowanych w obozie Stutthof oraz pracownicy Muzeum Stutthof – pan Marcin Owsiński i pan Tomasz Gliniecki. Obecni w lesie w Granicznej Wsi  byli także pan Władek Ornowski i delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 65  im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku. Na szczególną uwagę ze względów historycznych zasługuje obecność zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Uehlfeld na czele z panem  burmistrzem. Delegacjom młodzieży  ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy towarzyszyły poczty sztandarowe, które spotkaniu pokoleń nadały patriotyczny charakter. Aura dla nas była łaskawa ponieważ  uroczystości towarzyszyła piękna pogoda.
Uczniowie z naszej szkoły przedstawili krótki montaż literacki poświęcony  dziejom obozu. Pan Łukasz Kania  przepięknie wykonał  Nokturn cis moll Fryderyka Chopina. O stronę modlitewną zatroszczył się ks. Bolesław Antoniów. Przemawiający goście  podkreślali rolę wybaczania w naszym życiu. Przykład idzie z góry. Każdy musi zacząć od siebie - i duzi i mali. Na koniec uroczystości gospodarz gminy zaprosił na skromny poczęstunek.
Wszystkim współorganizatorom  Spotkaniu Pokoleń pięknie dziękujemy!