MŁODZI EKOLODZY NA ZAJĘCIACH W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I PSZOK W TRĄBKACH WIELKICH

Utworzono dnia 16.09.2019

MŁODZI EKOLODZY NA ZAJĘCIACH

W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW I PSZOK W TRĄBKACH WIELKICH

10 września uczniowie klas: IV, V i VIII w ramach edukacji ekologicznej pojechali pod opieką nauczycieli na wycieczkę do  Oczyszczalni Ścieków w Trąbkach Wielkich.  Dzięki uprzejmości kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pana Karola Kozaka dowiedzieliśmy się jak wygląda stan sieci kanalizacyjnej na terenie  gminy, a także jak działa i wpływa oczyszczalnia na lokalne środowisko. Z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w słowa oprowadzającego, który opowiadał o tym jakie kolejne etapy przechodzą ścieki, by mogły ponownie stać się czystą wodą. Mogliśmy zaobserwować praktyczne wykorzystanie procesów rozdzielania mieszanin np.: proces sedymentacji oraz możliwości wykorzystania mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków.

W czasie trwania wyprawy młodzież miała możliwość zajrzenia do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się na ternie oczyszczalni. Ze względu na padający deszcz zajęcia ze segregacji kłopotliwych odpadów       i recyklingu zostały odłożone przez Panią Katarzynę Narojczyk na czas późniejszy.

Ta żywa lekcja ekologii  poszerzyła wiedzę naszych uczniów z zakresu biologii, chemii oraz zwiększyła ich świadomość ekologiczną.

Bardzo dziękujemy także Panu Zygmuntowi Kielasowi, naszemu wspaniałemu kierowcy, który zadbał o to, abyśmy za długo nie mokli na deszczu i przywiózł nas do szkoły.

Dorota Lubiejewska-Skiba

Maria Sautycz