KLASOWE CZYTANIE

Utworzono dnia 09.09.2019

Po raz ósmy Prezydent Polski ogłosił akcję Narodowe Czytanie. W tym roku przypadło ono na 7 września. W całej Polsce zaplanowano czytanie wybitnych utworów należących do kanonu naszej literatury. W tym roku jest to zbiór zatytułowany Nowele polskie (utwory: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego). Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że teksty te uczą nas, iż w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W naszej szkole w przeddzień Narodowego Czytania na lekcjach języka polskiego w klasie VII i VIII została zorganizowana akcja czytelnicza Klasowe Czytanie. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z nowelą Marii Konopnickiej Dym    i Henryka Sienkiewicza Sachem.

Zwięzła forma utworów w połączeniu z uniwersalnymi treściami, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem pozwoliła uczniom na chwilę namysłu  i zadumy.

Joanna Bartkowiak - Zwarra

Luty 2020