PROPOZYCJE ZABAW

Utworzono dnia 08.06.2020

1. Parząca piłka
Dzieci stają w kółku, jedno wybrane dziecko staje poza kółkiem. Kiedy dzieci podają sobie piłkę, osoba stojąca poza kółkiem mówi piłka parzy. Dziecko, które w tym momencie złapie piłkę zamienia się miejscami z dzieckiem spoza kółka i zabawa zaczyna się od nowa.

2. Pajęcza sieć
Bawiące się osoby siadają lub stoją w kręgu na dywanie. Wylosowana osoba trzyma kłębek wełny i rozpoczyna zabawę, zadając pytanie np. odnoszące się do jej osoby np. jaki kolor lubię najbardziej?, jaka jest moja ulubiona bajka?, jaki jest mój ulubiony deser?....itp. Która osoba zgłosi się pierwsza i trafnie odpowie na pytanie odbiera kłębek wełny, z tym ze 1 osoba zatrzymuje koniec wełny. Następnie 2 osoba zadaje kolejne pytanie i po odpowiedzi zatrzymuje nic, a kłębek podaje osobie, która opowiedziała. Im więcej pytań tym gęściej upleciona jest sieć pajęcza pomiędzy uczestnikami zabawy. Jest to dobry tekścik znajomości wzajemnej domowników i znajomych:). Można również umawiać się na początku gry na inne pytanie np. rzeczy rozpoczynające się na literę A. Wszystko zależy od chęci i inwencji domowników. Można bawić się równie dobrze w domu jak i na świeżym powietrzu.

3. Ciepło, zimno
Należy pokazać dziecku co zamierzamy schować , po czym poprosić aby zamknęło oczy i ukryć daną zabawkę. Kiedy dziecko zbliża się do przedmiotu mówimy ciepło, cieplej a gdy już jest przy przedmiocie mówimy gorąco, parzy. I odwrotnie gdy się oddala mówimy chłodno , zimno lodowato. Super zabawa na długi zimowe wieczory, można teraz bawić się na dworze. Za pomocą palców u rąk pokazujemy na ścianie różnego rodzaju zwierzęta lub rzeczy - dzieci zgadują. Zabawa świetnie rozwija wyobraźnię dziecka.

4. Pomidor
Dziecko prowadzące (lub rodzic) zadaje pytania uczestnikom zabawy - każdemu po kolei, a odpowiadający musi odpowiadać POMIDOR. Pytania mogą być bardzo różne. Jeśli osoba odpowiadająca zacznie się śmiać, wówczas oddaje fant (jakąś rzecz np. skarpetką, kapeć). Na koniec zabawy dzieci, które oddały fanty, muszą je odkupić poprzez wykonanie ustalonego przez resztę dzieci zadania, np. skakanie jak żabka.

5. Babajaga patrzy
Zadaniem dzieci jest dotarcie do Baby Jagi w jak najkrótszym czasie, przyjmując nieruchomo różne pozy. Dzieci ustawiają się w dużej odległości od Baby Jagi (osoba wybrana). Baba Jaga odwraca się od dzieci i wymawia magiczne słowa raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie dzieci próbują dobiec do niej. Gdy Baba Jaga odwraca się z powrotem przodem do dzieci, muszą one stać w bezruchu (Baba Jaga sprawdza, czy żadne dziecko się nie poruszyło, jeżeli maluch się poruszył, wówczas wraca do punktu wyjścia). Następnie Baba Jaga ponownie się odwraca tyłem do dzieci i maluchy znów próbują zbliżyć się do niej. Wygrywa to dziecko, które najszybciej dotrze do Baby Jagi. Zabawa jest bardzo śmieszna, dzieci przyjmują różne pozycje i nieruchomieją w nich na chwilę.

6. Ciuciubabka
Jedna z osób jest Ciuciubabką. Ciuciubabka musi mieć zawiązane oczy np. chustą. Pozostałe dzieci dotykając Ciuciubabkę muszą nią "kręcić" dookoła, powtarzając słowa:
Ciuciubabko kręć się kręć...
po wypowiedzeniu tych słów, dzieci muszą uciekać, żeby Ciuciubabka ich nie złapała. Można oczywiście dotykać Ciuciubabkę, ale trzeba uważać, żeby nie zostać złapanym. Osoba, która zostanie złapana przez Ciuciubabkę, przejmuje rolę Ciuciubabki.

7. Bańki mydlane
Dzieci dmuchają słomkami (zanurzonymi w wodzie) w wodę z płynem do mycia naczyń - robią się fantastyczne bańki. Wspaniała zabawa i bardzo dobre ćwiczenie logopedyczne.

8. Wyprawa po skarb

Do drewnianego kuferka pakujemy skarby - mogą to być np. duże, kolorowe korale z hinduskiego sklepu kupowane na sztuki, półszlachetne kamienie, muszle. W wersji dla młodszych dzieci zakopujemy kuferek w ogrodzie lub na działce i wręczamy piękną, stylizowaną mapę z oznaczoną drogą prowadzącą do skarbu oraz różnymi zadaniami, przygodami i utrudnieniami. Starszym dzieciom można zorganizować dłuższą wyprawę, np. do najbliższej leśniczówki, gdzie wcześniej, w porozumieniu z leśniczym, zakopaliśmy skarby.

9. Wycieczka w nieznane

Przyjemność dla trochę starszych dzieci. Wstajemy rano i wyruszamy samochodem lub pociągiem, trzymając w tajemnicy cel podróży. W zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy, po kilkugodzinnej podróży możemy znaleźć się nad morzem, w górach, nad jeziorem, w prawdziwej puszczy albo w starym zamczysku.